
A hobbid a fényképezés? Válaszd a fotográfus képzést!
Mindenki olyan munkára vágyik, amelyet szívvel-lélekkel és lelkesedéssel tud végezni, de csak nagyon keveseknek adatik meg, hogy a hobbijukkal keressék meg a kenyerüket. Ha a te hobbid a fényképezés, és olyan szakmát szeretnél, amellyel el tudsz helyezkedni, most itt a lehetőség, hogy elvégezd a fotográfus képzést, és abból a tevékenységből élj, amelyet a legszívesebben végzel!
Napunk jelentős részét munkával töltjük, így nem is csoda, hogy sokan vágynak olyan szakmára, amely a legkedvesebb elfoglaltságaikhoz kapcsolódik.
Ha szabad perceidet a legszívesebben fényképezéssel töltöd, érdemes megszerezned a fotográfus szakmát, és kitörni a „mókuskerékből”, magad mögött hagyni az unalmas és érdektelen feladatokat, hogy helyette a hobbidnak, illetve a hobbidból élhess.
Fotográfus szakma – ezeket érdemes tudni róla
Mivel foglalkozik a fotográfus?
A fényképészet egyszerre mesterség és művészet. Egy fotográfus képes érzelmeit, gondolatait, véleményét kifejezni a világ dolgairól, ugyanakkor ahhoz, hogy ezt megtehesse, ismernie kell a fotográfia technikáit, módszereit és eszközeit.
Korábban a fényképészek feladata leginkább az emberek emlékeinek megörökítése volt. Jórészt családi és portréfotókat készítettek, ma azonban a fotográfus feladatköre jóval színesebb és változatosabb.
Az fotográfus tanfolyam elvégzése után rengeteg területre szakosodhatsz. Ilyen terület az étel- vagy a tárgyfotózás, az ingatlanfotózás, a tájfényképészet, a családi, esküvői, rendezvény-, kismama- és az állatfotózás – és még hosszan sorolhatnánk a felsorolást.
Mindegyik fotózási terület más-más kihívásokat tartogat, ám a tanfolyam elvégzése megadja mindegyikhez azt az alapvető tudást és gyakorlatot, amelyek képessé tesznek arra, hogy a számodra legszimpatikusabb területen tovább fejlődj, és professzionális minőségben alkoss.
Fotográfusként mindig elsősorban a megrendelő igényeit fogod szem előtt tartani. A te dolgod az lesz, hogy az általa kért képeket a lehető legjobb minőségben készítsd el.
Ehhez neked kell majd kiválasztani a megfelelő technikát és fényképezési módszereket.
A te dolgod eldönteni, hogy milyen kamerával, milyen lencsével dolgozol, és hogy milyen beállítás, milyen fények és hátterek lesznek a legideálisabbak az adott fotózáshoz.
Később pedig, ha már elkészültek a felvételek, szintén te fogod elvégezni a retusálást és az egyéb utómunkálatokat (kicsinyítés, nagyítás, sokszorosítás, egyéb szerkesztési munkák), így feladataid mindig változatosak és színesek lesznek.
Elhelyezkedési lehetőségek és munkakörülmények a fotográfus tanfolyam után
Az internet, majd a közösségi média és a képmegosztó platformok elterjedésével egyre nagyobb igény mutatkozott a professzionális fotók iránt.
Ma már a legtöbb magánszemély sem elégszik meg social media oldalain a silány minőségű fotókkal. Így azok, akik például üzleti céljaik elérésére szeretnének fényképeket felhasználni, rákényszerülnek, hogy csak és kizárólag a legjobb, legprofibb anyagokkal dolgozzanak.
Például elképzelhetetlen napjainkban, hogy egy étterem rossz minőségű ételfotókat, vagy egy ingatlaniroda rosszul exponált ingatlanfotókat használjon az online felületein vagy a nyomtatott anyagaikon.
A megfelelő minőségű, egyedi fotók azonban segíthetik a cégeket a vevőszám növelésében és más üzleti céljaik elérésében.
Fotográfusként elsősorban fotóstúdiókban, sajtószolgálatoknál és kreatív ügynökségeknél, marketing- és reklámügynökségeknél, kiadóknál találhatsz állást.
Dolgozhatsz rész- vagy teljes munkaidőben, alkalmazottként, megbízással, vagy ha teljesen a magad ura szeretnél lenni, választhatod az önfoglalkoztatást is, vagyis kipróbálhatod magad vállalkozóként.
Akármelyik lehetőség mellett döntesz, a munkakörülményeidet elsősorban az általad választott fotózási terület és az ügyfél igényei fogják befolyásolni.
Változatos felvételi helyeken fogsz dolgozni, például a szabadban, cégeknél, irodákban, műhelyekben, különféle rendezvény- és fesztiváltermekben stb.
A retusálási és utómunkákat pedig fotólaboratóriumokban, illetve a számítógép előtt ülve tudod majd elvégezni.
A munkád során különféle szakemberekkel fogsz együttműködni – rendezvényszervezőkkel, sminkesekkel, marketing szakemberekkel, ügynökökkel, de előfordulhat az is, hogy az ügyfeleid magánszemélyek lesznek, és legtöbbször a saját, megszokott csapatoddal vagy egyedül dolgozol.
Fotográfus képzés – ezt érdemes tudni róla
Kinek ajánljuk a fotós tanfolyamot?
Ahhoz, hogy elkezdhesd a képzést, minimum középfokú végzettségre (érettségi bizonyítványra) és egészségügyi alkalmasságra van szükséged.
Azonban ahhoz, hogy sikeresen elvégezd a fotós tanfolyamot, és helytállj fotográfusként, fontos, hogy rendelkezz néhány tulajdonsággal és kompetenciával.
Ilyenek például:
- minimális műszaki beállítottság – hogy használni tudd a fotózáshoz szükséges eszközöket, a szűrőket, lencséket, kamerákat, illetve karban tudd tartani azokat,
- kreativitás, művészeti és esztétikai érzék – hogy képes légy a lehető legtöbbet kihozni a rád bízott feladatból, és tudj egyedit, különlegest alkotni a felvétel és a képfeldolgozás során),
- jó megfigyelő készség – a megfelelő világosítás és egyéb beállítások kitalálásához és megvalósításához,
- ügyfélorientált, rugalmas személyiség – hogy az ügyfeleid igényeit maximálisan ki tudd és akard elégíteni, és hatékonyan tudj kommunikálni velük,
- fizikai és kémiai alapismeretek – ezeket a tanfolyamon elsajátítod, de fontos, hogy megértsd a fizikai és kémiai összefüggéseket, magyarázatokat.
Mit adhat számodra a fotográfus képzés?
A tanfolyam keretében megismered a fényképezés múltját és jelenét, a korábban és a jelenleg használt eszközöket, technikákat és fényképészeti megoldásokat.
Megtanulod, hogy mikor milyen fénybeállítással érdemes dolgoznod, milyen kamerákat, lencséket, szűrőket és egyéb eszközöket célszerű használnod ahhoz, hogy a végeredmény a lehető legjobb minőségű legyen.
Megismerkedsz a fény tulajdonságaival, a fotózás fizikájával, és a képelőhíváshoz szükséges kémiai ismeretekkel is gazdagabb leszel a tanfolyam végére.
Elméleti ismeretek mellett gyakorlati tapasztalatokat is szerzel. Megtanulod magas szinten kezelni a felvételek elkészítéséhez szükséges technikát, illetve az utómunkákhoz használt eszközöket és szoftvereket.
Ha a leírtak alapján alkalmasnak érzed magad arra, hogy elvégezd az egyéves (tíz hónapos) fotográfus (kreatív fotós) tanfolyamot, és szeretnéd, hogy a jövőben a hobbid legyen a munkád, jelentkezz a képzésre!
Amennyiben csupán hobbifotósként szeretnél jobb képeket készíteni, neked ajánljuk a fotózás alapjai online kurzust, amellyel 7 órás videós anyag segítségével ismerkedsz meg a fényképezéshez szükséges legalapvetőbb tudnivalókkal.