
Segédgondozó és rehabilitációs konzulens
Nemcsak egy szakmára vágysz, hanem hivatásra is? Szeretnéd végre azt érezni, hogy a munkád hasznos? Ha a válasz mindkét kérdésre igen, és még türelmes, empatikus, segítőkész személyiséged is van, a segédgondozó képzés lehet számodra a legjobb választás, amely mellé most ajándékba kapják a jelentkezők a rehabilitációs konzulens képzést.
A két képzés kiválóan kiegészíti egymást, s a tanfolyam egy olyan komplex tudást és gyakorlatot biztosít a résztvevőknek, amely által Te is képessé válhatsz arra, hogy aktívan részt vegyél a különféle egészségügyi problémákkal küzdő, esetleg fogyatékossággal élő vagy valamilyen traumából felépülő személyek (és családjuk) támogatásában, gyógyulásuk és rehabilitációjuk segítésében.
Megtanulod felismerni és kezelni a gondozásra szoruló személyek alapszükségleteit, együttműködve más szakemberekkel és a családtagokkal, s a protokolloknak megfelelően elkészíteni a munkád során szükséges dokumentációt.
Segédgondozóként birtokában leszel egy olyan tudásnak, amely segít abban, hogy megfelelő módon végezz el alapszintű ápolási és gondozási feladatokat.
Rehabilitációs konzulensként pedig ahhoz is érteni fogsz, hogy támogasd a rád bízott személyeket abban, hogy állapotuk a rehabilitációs tevékenységnek köszönhetően a betegség / baleset / fogyatékosság bekövetkezése előtti szintet elérje, vagy minél jobban megközelítse azt.
Neked való a segédgondozó képzés, ha…
A képzésre jelentkezés feltétele az alapfokú iskolai végzettség és a foglalkozás-egészségügyi alkalmasság, ám ahhoz, hogy sikeresen helytállj a választott területen, szükség van arra, hogy a személyiséged, a temperamentumod is alkalmassá tegyen a feladatkör ellátására.
Fontos, hogy türelmes, empatikus és segítőkész légy a páciensekkel és a családtagjaikkal egyaránt.
Tudj önállóan dolgozni, ugyanakkor ne okozzon gondot, ha együtt kell működnöd más szakemberekkel is – például orvosokkal, ápolókkal, gyógytornászokkal, a családgondozóval, szociális munkásokkal stb. Együtt fogtok megoldani problémákat és krízishelyzeteket, és együtt fogtok örülni, ha a beteg állapotában javulás következik be.
Elengedhetetlen, hogy megfelelő fizikai erőnléttel rendelkezz, hiszen esetenként magatehetetlen emberek mellett fogsz dolgozni, akik mozgásukban is akadályoztatva lehetnek, és a Te fizikai erődre lesz szükség ahhoz, hogy alapvető szükségleteiket kielégítsék. Ebből is láthatod, hogy a munkád nélkülözhetetlen lesz.
Mindennapos feladataidat akkor tudod ellátni, s akkor fogod komfortosnak érezni a segédgondozó és rehabilitációs konzulens munkakört, ha képes vagy tolerálni az egészségügyi területen gyakran előforduló szagokat, valamint a különféle testnedvek, váladékok és sebek látványát.
Cserébe kárpótol majd a rád bízott személyek és családtagjaik elismerése és hálája, valamint az, hogy saját szemeddel követheted nyomon a betegek állapotának a javulását.
Tudnod kell azonban azt is, hogy tanúja lehetsz olyan eseteknek is, amikor a legnagyobb igyekezet ellenére sem lehet gyógyulást elérni, ám munkád ilyenkor is nagy segítséget jelent majd, hiszen ahhoz járulsz hozzá, hogy gondozottjaid életminősége ebben a helyzetben is jobb legyen, s emberi méltóságukat a legvégsőkig megőrizzék.
Munkádhoz tehát lelki állóképességre is szükség lesz.
Legjellemzőbb feladatok és munkakörök segédgondozó és rehabilitációs konzulens szakemberek számára
A szociális és egészségügyi ellátórendszer területén fogsz dolgozni, ahol mindennapi életvitelükben akadályozott emberek és családtagjaik kapnak segítséget és támogatást igényeiknek, szükségleteiknek megfelelően, az adott intézmény lehetőségeihez mérten.
Kórházak, szociális bentlakásos és nappali intézmények, idősotthonok és egyéb intézmények működéséhez is szükség van segédgondozó és rehabilitációs konzulens szakemberekre, de házi betegápolásra is mindig van igény, járványoktól, gazdasági és egyéb válsághelyzetektől függetlenül.
Feladataid közé fog tartozni a betegek fiziológiai szükségleteinek felmérése, s ezek kielégítésében fogsz tudni segíteni. Munkád kiterjedhet mindennapos tevékenységekre (betegkísérés, tisztálkodás, öltözködés, étkezés, háztartási teendők stb.)
Olyan feladatokat is el tudsz majd látni, amelyet jellemzően az ápolók biztosítanak a kórházi ellátás során. Ilyen az elsősegélynyújtás, a gyógyszerelés, a vércukormérés, vérnyomásmérés, inzulin és véralvadásgátló beadása, szükség esetén a mérések eredményeinek dokumentálása.
Részt veszel abban is, hogy a betegek és családtagjaik megőrizzék mentális egészségüket. Tanácsadással és mentorálással is segíted őket, így munkádat mindig hasznosnak és változatosnak fogod érezni.
Rehabilitációs konzulensként a fenti feladatok szociális utógondozással egészülnek ki – támogatni fogod a különféle betegségek, traumák utáni felépülést, amelyet a túlterhelt egészségügyi ellátórendszer már nem képes biztosítani a páciensek számára.
Leggyakrabban mozgásszervi, pszichiátriai és onkológiai betegségekben szenvedő emberekkel fogsz találkozni, illetve az időskorral járó állapotromlás lesz az egyik legjellemzőbb probléma, amellyel hozzád fordulnak, így nagyon sokféle emberrel ismerkedsz majd meg, s viszonylag rövid idő alatt rengeteg hasznos tapasztalatra teszel majd szert.
Ha úgy érzed, minden vágyad, hogy embertársaid életminőségének javításáért munkálkodj, és a segédgondozó és rehabilitációs konzulens feladatkör jelenthetné számodra a hivatást, akkor ne habozz, jelentkezz a tanfolyamra, s szerezd meg a két képesítést egy képzés keretében!