Szakmai képzések az OKJ-n túl
Bár a szakmai képzések kapcsán a többség az OKJ képzésekre gondol, mégis számos más piacképes tanfolyamot is ebbe a kategóriába sorolhatunk.
Ebben a cikkben összegyűjtöttünk néhány keresett tanfolyamot, melyek ugyan csak tanúsítványt adnak, mégis nagy értékük van a munkaerőpiacon.
Szakmai képzések kínálatunkban
CAD tanfolyam (CAD = Computer Aided Design, azaz számítógéppel segített tervezés)
Napjainkban a CAD szoftverek az építőmérnökök, építészmérnökök és a gépészmérnökök legalapvetőbb tervezőeszközei. A CAD-et gyártmányok tervezésére és fejlesztésére használják, de széleskörűen alkalmazzák alkatrészek gyártására szolgáló gépek és szerszámok tervezésére is.
CAD-et használnak a mérnöki tevékenység teljes területén a koncepcionális tervezéstől a részletszerkesztésen és analízisen keresztül a gyártási módszerek meghatározásáig bezárólag.
A számítógépes alapismeretekkel megkezdhető szakmai képzés elsősorban azoknak a tanulni vágyóknak ajánlott, akik érdeklődnek a számítógéppel segített gépészeti tervezés iránt.
A képzést sikeresen elvégzők önállóan tudnak számítógépes szoftver segítségével virtuálisan modellezni, szerkezeteket összeszerelni, vizsgálatokat végezni, rajzokat készíteni, gyártási dokumentációt létrehozni.
Tudják kezelni az ehhez szükséges számítástechnikai eszközöket. Ismerik és szakszerűen használják a gépészeti tevékenységekhez tartozó különböző mérőeszközöket és készülékeket.
CAM tanfolyam (CAM = Computer Aided Manufacturing, azaz számítógéppel segített megmunkálás)
Azoknak, akik már rendelkeznek CAD-es vagy programozási ismeretekkel, és érdeklődnek a számítógéppel segített megmunkálás iránt, érdemes elvégezniük egy CAM tanfolyamot.
A szakmai képzést sikeresen teljesítők önállóan tudják végezni a számítógéppel segített gyártástervezést, és kezelni tudják az ehhez szükséges számítástechnikai eszközöket.
Megtanulják használni a korszerű tervező CAM szoftvereket. Képesek a rájuk bízott berendezéseket a legjobb hatásfokkal, a leggazdaságosabban üzemeltetni, el tudják készíteni az adott műszaki dokumentumok előírásainak megfelelő gyártási programot.
CNC programozó (CNC = Computer Numerical Control, azaz mikroszámítógépet tartalmazó számítógépes vezérlés)
A CNC programozó a jelentkezők számát tekintve nálunk az egyik legnépszerűbb szakmai jellegű képzés.
A CNC programozó olyan a gépészet területén dolgozó szakember, akinek a feladata a NC, CNC szerszámgépek, gyártócellák üzemeltetése, a számítógépes tervezés, gyártástervezés és a megmunkáló programok elkészítése.
A szakmai képzés elsősorban azoknak a tanulni vágyóknak ajánlott, akik NC-CNC gépkezelői végzettséggel vagy gyakorlattal rendelkeznek.
A tanfolyam elvégzése után a CNC programozó önállóan tudja elvégezni a számítógépes gyártástervezést, és kezelni az ehhez szükséges számítástechnikai eszközöket, valamint az NC- és CNC gépeket és a hozzátartozó berendezéseket, különös tekintettel a szerszám – és munkadarab-ellátó eszközökre, szerszámgép kiszolgáló ipari robotokra.
A CNC programozó tanfolyamokon többféle vezérlést lehet megtanulni, úgy mint például a NCT, Fanuc, Siemens vagy a Heidenhain.
A CNC programozó szakma nagyon keresett a munkaerőpiacon, belföldön és külföldön is könnyű elhelyezkedési lehetőséget kínál átlag feletti fizetéssel.
5 tengelyes megmunkálások programozása tanfolyam
Azok számára is indul szakmai képzés, akik már meglévő ismereteiket szeretnék bővíteni.
A CNC-s ismeretekkel rendelkezők számára remek tanulási lehetőséget nyújt az 5 tengelyes megmunkálások programozása tanfolyam.
A multiaxis, azaz 5 tengelyes megmunkálások manapság egyre inkább tért hódítanak, ezért ezek alapjainak megismerése, a programozási technikák elsajátítása egyre fontosabbá válik.
5D-s megmunkálások szükségesek, ha olyan alkatrészt kell készíteni, amely alámetszett részeket tartalmaz.
Ilyenkor nem csak a szerszám programozott pontjának térbeli helyzetét (3 lineáris koordináta X,Y illetve Z) adjuk meg, hanem a szerszám tengelyének térbeli orientációt is. Ezt rendszerint két koordináta tengely körüli forgatási szöggel adhatjuk meg.
Mivel a szerszám orientációját is előírhatjuk a megmunkálás során, ennek következtében sok előnyös tulajdonságát használhatjuk ki ennek a megmunkálási módnak.
PLC programozási ismeretek (PLC = Programmable Logic Controller, azaz programozható logikai vezérlő)
A PLC (programozható logikai vezérlő) az ipari szabályozástechnikában, a villamos, vagy villamosan működtetett folyamatok irányításában használt berendezés.
A PLC programozási ismeretek képzést elsősorban olyan villamosipari vagy gépipari végzettségű szakembereknek javasoljuk, akik munkájuk során kapcsolatba kerülnek ezzel a technológiával, és szeretnének komolyabb ismeretekre is szert tenni.
A PLC programozói ismeretek szakmai képzésben résztvevők megismerhetik a PLC programozás alapjait, a vezérlők működését és felépítését.
Képessé válnak a különböző programozási nyelvek alkalmazására, a PLC programok írására, módosítására, a programok letöltésére, monitorozására, különböző paraméterek beállítására. A résztvevők a kialakított gyakorló berendezéseken különböző feladatok megoldása során gyakorolják a vezérlők programozását, a hibakeresés és hibaelhárítás technikáját.
Azok számára, akik már rendelkeznek PLC programozási ismeretekkel a Siemens S7 család vezérlőire, két haladó PLC programozási ismeretek tanfolyamot is kínálunk.