Bevezetésre kerül a MUNKÁS HITEL – lehúzás vagy egy régen várt lehetőség
A magyar kormány 2025. januárjától tervezi bevezetni az úgynevezett „munkáshitelt”. Ez a hitel azoknak a 17-18 éves fiataloknak nyújtana segítséget, akik munkába állnak, de nem jogosultak diákhitelre, mivel nem folytatnak tanulmányokat. A cél az, hogy ezen fiatalok is könnyen és gyorsan hozzájuthassanak kedvezményes, szabad felhasználású kölcsönhöz, méghozzá állami kamattámogatással. Mi az amit már biztosan tudunk?
Előzmények
Magyarországon a diákhitel program 2001-ben indult, azzal a céllal, hogy a felsőoktatásban tanuló hallgatóknak anyagi segítséget nyújtson. Az állam által létrehozott Diákhitel Központ biztosította a konstrukciót, mely a hallgatók számára rugalmas és kedvezményes hitelfelvételi lehetőségeket kínált. Az induláskor a Diákhitel 1 volt elérhető, amely szabad felhasználású hitelként segítette a diákokat megélhetési és egyéb költségeik fedezésében. Később, 2012-ben bővítették a rendszert a Diákhitel 2 bevezetésével, amely kifejezetten az önköltséges hallgatók tandíjának finanszírozását célozza, és amely kamatmentes, de nézzük meg közelebbről.
Diákhitel 1 (szabad felhasználású diákhitel)
Teljesen szabadon felhasználható, a hallgatók dönthetnek arról, hogy mire költik, például megélhetési költségekre, lakhatásra vagy bármilyen más személyes kiadásra. Az igényelhető összeg 15.000 Ft és 150.000 Ft között mozgott havonta, amit a tanulmányok időtartama alatt rendszeresen folyósítottak. Ez a konstrukció rendkívül kedvező kamatozású, a 2023-as tanévben ez évi 3,9%-ra csökkent, mivel az állam részleges kamattámogatást nyújtott. Magát a törlesztést pedig a tanulmányok befejezését követően kell elkezdeni, és jövedelemfüggő, tehát a visszafizetendő összeg a kereset arányában kerül meghatározásra.
Diákhitel2 (kötött felhasználású diákhitel)
Ezt a hitelt kifejezetten a tandíj fedezésére lehet felhasználni, és kizárólag az oktatási intézmények kapják meg közvetlenül az összeget. A hitel teljes mértékben fedezi az önköltséges hallgatók tandíját, függetlenül annak összegétől, valamint ez a konstrukció kamatmentes, mivel az állam teljes mértékben átvállalja a kamatok terhét. Emellett, a törlesztés szintén a tanulmányok befejezése után kezdődik, és jövedelemhez kötött, hasonlóan a Diákhitel 1-hez.
Mindkét konstrukció esetében előnyös, hogy a törlesztés rugalmas, és a hallgatók részben vagy teljes mértékben előtörleszthetnek, valamint különböző családtámogatási kedvezmények is igénybe vehetők, például gyermekvállalás esetén. Ezen túlmenően, ha valaki továbbtanul, vagy más okból halaszt, a törlesztést átmenetileg felfüggesztheti.
Kijelenthetjük tehát, hogy a diákhitel egy fontos eszköz a magyarországi felsőoktatás finanszírozásában, különösen a szegényebb diákok számára, akiknek támogatásra van szükségük a tanulmányaik folytatásához.
A munkás hitel
Amit már az elején fontos leszögeznünk, hogy a nevével ellentétben, a hitel nem csak szakmunkások számára lesz elérhető, hanem minden olyan fiatal számára, aki korán munkába áll. A kormány szerint ez a program hozzájárulhat a fiatalkori munkanélküliség csökkentéséhez és a fiatalok munkaerőpiaci integrációjának elősegítéséhez, különös tekintettel arra, hogy a korai munkatapasztalat hosszú távon előnyt jelenthet számukra a munka világában.
Ezzek a konstrukcióval, olyan fiatalokat céloznának, akik korán, már 17-18 éves koruktól kezdve munkát vállalnak, de nem folytatnak felsőoktatási tanulmányokat. További előny, hogy a diák hitelhez hasonlóan, szabad felhasználású, kedvezményes hitel lenne, amelyhez az állam szintén kamattámogatással biztosítana. Ennek köszönhetően a tervezett hitelösszeg, akár az 1 millió forintot is elérheti.
Hogyan válhat egy hitel, egy ideális üzleti befektetéssé?
Mivel hazánkban, főként a svájci frank alapú hitelfelvételek kapcsán felmerült negatív tapasztalatoknak köszönhetően, eléggé visszás a banki hitelkonstrukciók megítélése, ezért jóval kevesebben mernek ehhez a megoldáshoz folyamodni, még akkor is, ha alapvetően egy relatíve biztonságos üzleti, vagy befektetési modellel rendelkeznek. Holott, a hitel rendszerek célja (legyen az lakásalapú, magán, vagy egyéb) kifejezetten az volna, hogy alkalmazásukkal, olyan lehetőségekkel is élni tudjunk, amit a jelenlegi anyagi helyzetünk okán, még nem állna módunkban megtenni, azonban ennek segítségével, a jövőben egy sokkal jobb gazdasági helyzetbe kerülhetnénk.
Abban talán mindannyian egyet érthetünk, hogy a mindenkori legjobb, magán célú üzleti befektetés az, ha ezen lehetőségeket a saját magunk képzésére és fejlesztésére fordítjuk. Ennek nyithat teret, a bevezetésre tervezett munkás hitel is, amely mostantól a társadalom egy újabb rétegének nyújthat hathatós segítséget, hogy lényegesen javítson az életminőségén, valamint hogy egy komoly befektetést eszközöljön, a saját jövőjét illetően.
Van egy TUTI TIPPÜNK, hogy a lehető legjobb döntést hozhasd!
Az iskolai tanulmányaid végeztével, egy sikeres vagy akár sikertelen érettségit követően, nincsenek túl nagy lehetőségeid. A fiatal pályakezdők ilyenkor a legjobb esetben is egy képesítés nélküli, sok esetben alulfizetett munkakört, gyártósori szalagmunkát, vagy segédmunkát tudnak csak vállalni.
Azonban ha okosan használják ki a rendszer nyújtotta lehetőségeket, akkor a munkás hitel megfelelő fedezetet nyújthat arra, hogy egy huszárvágással a munkaerő piac legvégéről, akár egy több éves egyetemi alap- és mesterképzést elvégzett munkavállaló elé kerüljenek, legalábbis ami a keresetet illeti. Mutatjuk hogyan:
Az egyszerűség kedvéért tételezzük fel, hogy az illető megigényli a számára maximálisan elérhető, 1 millió forintos hitelkeretet. Az így folyósított összegből, akár már fél-egy év alatt elvégezhet egy kőműves, burkoló vagy akár egyéb képesítést vagy átfogó szaktudást nyújtó képzést. Ezek költsége, átlagosan 300-500 ezer forint között mozog.
Ha szakmai képzést, vagy felnőttképzést keresel, mindenképp látogass el a TANFOLYAMGURU.HU weboldalára, ahol több ezer képzés közül válogathatsz.
Bővebb információk ide kattintva érhetőek el.
A fennmaradó összegből pedig lehetősége van, egy vállalkozás indításához szükséges alapfelszereltség és eszköztár beszerzésére.
Mivel hazánkban állandó hiány van a szakképzett munkások terén, (ami amúgy hatványozottan igaz az építőiparra), relatíve gyorsan ki lehet alakítani egy olyan ügyfélkört, amely megrendelései könnyedén fedezik a hitel, amúgyis kamatmentes törlesztési összegeit, valamint a további fejlesztésekhez szükséges anyagi szükségleteket. Ha ezt időre bontva is megvizsgáljuk, egy egyetemre és egy szakképzésre jelentkező fiatal szemszögéből, akkor amíg az egyetemista, a 4 éves alapképzésének végére ér és fiatal pályakezdőként a munkaerő piacra lépne, addig a szakképzést választó személy, ez idő alatt, már egy több éve működő és termelő magánvállalkozás tulajdonosa is lehet, több éves tapasztalattal, kiforrott megrendelői körrel és biztos megélhetéssel.
Összeségében tehát, ha a munkás hitel a tervezett konstrukcióban kerül majd bevezetésre, akkor ez páratlan lehetőséget jelenthet több ezer fiatal és agilis munkavállaló számára.