
Mi lesz az OKJ képzésekkel a koronavírus idején?
A koronavírus okozta járványhelyzet a felnőttképzők életét is felborította. Az ikk.hu oldalon már olvasható egy ajánlás az intézményeknek az OKJ-s képzések megtartásáról. Emellett jelenleg is előkészítés alatt áll egy javaslat, mely iránymutatást ad a felnőttképzés szereplői számára.
Frissítés: A cikket kiegészítettük a 2020. március 27. pénteki friss hírekkel, ehhez görgess a cikk végére.
Az Innovatív Képzéstámogató Központ oldalán március 17-én megjelent ajánlás szerint kormánydöntésig a felmerülő kérdésekben a felnőttképzést folytató intézmény és a képzésben részt vevő megállapodása és kölcsönös együttműködése irányadó azzal a kiegészítéssel, hogy a járványügyi helyzetre vonatkozó előírásokat fokozottan be kell tartani. Például a képzés során az egy légtérben való tartózkodás csak kisebb csoportban, megfelelő távolság betartásával történjen.
Ezen túlmenően – a képzés jellegétől és tartalmától függően – egyértelműen előnyben kell részesíteni a képzés digitális, távoktatási formáit, vagy ha ez nem lehetséges, a képzést el kell halasztani.
A támogatott felnőttképzés esetében előreláthatólag kötelezővé válik a képzés interaktív, távoktatásban történő megszervezése akkor is, ha ezt más jogszabály nem teszi lehetővé, illetve ha a támogatási szerződés vagy a jogszabály egyébként kontaktórás képzést ír elő. A javaslat értelmében, amennyiben a képzés ilyen formában nem valósítható meg, a támogatási szerződésben meghatározott teljesítési határidő előreláthatólag automatikusan meghosszabbításra kerülne.
A járványhelyzet miatt nem lehet kötelezővé tenni a képzésben részt vevőt kontaktóra látogatására. Amennyiben a képzésben részt vevő ilyen órán nem vesz rész, nem minősülhet igazolatlan mulasztásnak. Emellett cél az is, hogy a képzésben részt vevőt a különleges helyzet miatt többletköltség, vagy kár nem érheti akkor sem, ha saját döntése miatt – a járványügyi helyzet fennmaradásáig – nem vesz részt kontaktórán.
Mi lesz a komplex szakmai vizsgákkal?
Jelen pillanatban egyértelmű jogszabályi tiltás nincs a vizsgák megszervezésére, így ha mégis szerveznek vizsgát, azt kis csoportokban, a személyek között legalább 1,5 méteres távolságot biztosítva, a járványügyi szabályok legszigorúbb betartásával javasolt megtenni.
Amennyiben a vizsgázó nem vállalja a részvételt, nyomós indok miatti meg nem jelenésnek számít, vagyis emiatt hátrány nem érheti.
A kialakult veszélyhelyzetre tekintettel kifejezett tiltás hiányában sem javasolt a vizsgák személyes jelenléttel való megtartása. A javaslat szerint amennyiben a vizsga digitális eszközök segítségével távollévők között megszervezhető és jól dokumentálható, az a jogszabály szerinti vizsgával egyenértékűnek tekintendő, az OKJ-bizonyítvány kiadható.
Amennyiben a vizsga az előző módon nem szervezhető meg, a vizsgát el kell halasztani.
Ha az írásbeli vizsga már megvalósult, a gyakorlati és/vagy szóbeli vizsgát jelen helyzetben nem szükséges az írásbeli vizsga időpontjától számított 30 napon belül lebonyolítani.
Lehet még jelentkezni, a képzések meg lesznek tartva
A felnőttképzők a járványhelyzetre reagálva vagy eltolták későbbi időpontra tanfolyamok indulásának kezdetét, vagy digitális formában biztosítják a tanulók számára az oktatást.
Egyes felnőttképzők 1-2 hetes szünetet rendeltek el, hogy megfelelően elő tudják készíteni az elektronikus tananyagokat a távoktatás bevezetéséhez.
A TanfolyamOKJ.hu tanfolyamkereső portál által megkérdezett felnőttképzők azt nyilatkozták, hogy bár előfordulhatnak késések, de a kiírt tanfolyamok el fognak indulni, és minden képzés hiánytalanul meg lesz tartva.
A képzők továbbra is dolgoznak és fogadják a jelentkezéseket online.
A járványhelyzet ellenére a felnőttképzésben korábban bevezetett változások – mely szerint már csak idén lehet felnőttképzésben OKJ képzést elkezdeni –, továbbra is érvényesek.
Éppen ezért nem érdemes az utolsó pillanatra hagyni a jelentkezést, mert a veszélyhelyzet után várható jelentkezési roham miatt már nem biztos, hogy lesz hely a későbbi csoportokban.
Frissítés: Megszületett a jogszabály
A Magyar Közlöny 20/55. számában megjelent a Kormány 70/2020. (III. 26.) Korm. rendelete az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető tömeges megbetegedést okozó humánjárvány megelőzése, illetve következményeinek elhárítása, a magyar állampolgárok egészségének és életének megóvása érdekében elrendelt veszélyhelyzet során a felnőttképzésben folyó oktatás és szakmai vizsgáztatás biztosításának eltérő szabályairól.
Március 27-től az ITM intézkedésére létrejön a digitális(abb) felnőttképzés Magyarországon, ami azt jelenti, hogy a felnőttképzések a veszélyhelyzetre tekintettel megvalósulhatnak online formában is.
A helyszíni jelenlétet nem igénylő képzési tevékenység biztosítható akár e-mailen, telefonon keresztül vagy más módszerekkel. Ezek a képzés óraszámába akkor is beszámíthatóak, ha azt eddig jogszabály vagy más előírás nem engedte.
Ezzel párhuzamosan, amennyiben valaki támogatott felnőttképzésben vesz részt, és igazolható a részvétele a távoktatásban, elismert és elszámolható lesz mind a képző, mind a képzett (pl. munkabér és járulékai) esetében.
A képzésben részt vevőknek a veszélyhelyzet kihirdetése és e rendelet hatálybalépése közötti kontaktóráról való hiányzása is igazoltnak minősül. Személyes jelenlétként kell figyelembe venni azt, ha a képzésben részt vevő személy távoktatásban lesz jelen az órákon.