Hogyan tanulj otthonról? Online tanfolyam az otthonodban
“Az online tanfolyamok nem működnek, online nem lehet ugyanúgy tanulni, mint ha bejárnék… “
…írták ezt az egyik, online tanfolyamos hirdetésünk alá.
A kommentelő szerint az online tanulás sosem lesz olyan hatékony, mint ha bejárna személyesen egy tantermi oktatásra.
Az igazság az, hogy megértem, ha valaki ezt írja.
Jópár éve én is szkeptikus voltam az online tanfolyamokkal kapcsolatban.
Rengeteg kérdés felmerült bennem…
- Vajon elég alapos az oktatás?
- Otthon is be tudom-e fogadni az anyagot?
- Tudom-e magam függetleníteni az itthoni teendőktől?
- Tudok-e itthon zavartalanul tanulni?
- Nem fognak-e mások zavarni?
Ezek fontos kérdések, hiszen ha már elkötelezem magam egy tanfolyam vagy tréning mellett, ha már rászánom az időt és a pénzt, akkor joggal várom el, hogy az oktatás teljes értékű legyen, és valóban megtanuljam azt, ami miatt jelentkeztem.
Amellett, hogy nem voltam benne biztos, hogy ez nekem való, bizony, egyre több olyan tréninggel találkoztam, ami CSAK ONLINE volt elérhető.
(Ez sok éve volt, már akkor is rengeteg képzés vagy workshop csak online volt elérhető, de most a COVID alatt már lassan CSAK ilyenek vannak…)
Így két lehetőség volt: vagy mégis beleállok a számomra kevésbé komfortos online tanulásba, vagy teljesen eldobom magamtól a tanulás lehetőségét.
Ha így nézem, akkor egyértelmű a döntés – hiszen fejlődni akarok, és sokkal nagyobb veszteség az, ha meg sem próbálom, és TELJESEN eldobom magamtól a lehetőséget egy új készség elsajátítására, mint az, hogy “nem pont olyan, mint amilyenhez hozzászoktam”.
Így az elhatározás már megvolt, részt veszek az online tréningen!
De itt nem zártam le a dolgot, mert a kínzó kérdések még ott voltak… azon gondolkodtam, ha már befizetek a képzésre, hogyan tudom kihozni belőle a legtöbbet?
A válasz alapvetően egyszerű – fel kell rá készülni.
Szépen sorban megnéztem a kérdéseket, amik eddig hátráltattak… valóban akkora problémák ezek, vagy az én fejemben voltak csak gátló tényezők? Ha valódi akadályok, hogyan tudnám őket elkerülni/leküzdeni?
Ezzel a módszeres gondolkodással gyakorlatilag minden egyes félelmemre/kifogásomra találtam megoldást.
Nézzük sorban, milyen előkészületeket tettem:
1. Kialakítottam egy helyet
Akkoriban, a húszas éveim elején párommal és egy plusz lakótárssal laktunk együtt, “külön” szoba nem volt, ahová elvonulhattam volna, ráadásul a tanfolyam idején mindenki otthon volt. Nekem végülis nem kellett más, csak egy szék, egy laptopnyi hely egy asztalon, és persze kávé korlátlan mennyiségben.
A konyha volt a legnyugisabb terep, így kitelepültem oda.
Ez az első pár online képzésnél így történt, és egy átlagos párnázott konyhai szék, és egy egyszerű asztal is teljesen megfelelt a célnak.
2. Szóltam, hogy nem fogok ráérni.
Előre szóltam lakótársaimnak, hogy ne zavarjanak, mert fontos tréningen veszek részt. Nyugodtan használják a konyhát, ahogy szeretnék, csak ne szóljanak hozzám 🙂
3. Füles a laptop mellett, ha kell
Alapvetően a laptop hangszóróján hallgattam az anyagot, mert nem akartam egész nap fülhallgatóval a fülemben ülni. Viszont amikor indokolt volt – pl. kijött valaki, vagy volt valami zaj -, simán fel tudtam venni, hogy jobban koncentráljak.
4. Telefon kikapcs, email becsuk
A mobilt természetesen kikapcsoltam, vagy repülő üzemmódba állotottam, hogy senki ne zavarjon – ugyanúgy, mintha egy tantermi oktatáson lennék.
Az emaileket sem csekkoljuk ilyenkor, és a közösségi oldalakról leszakadunk, hiszen ezek elvonják a figyelmet.
5. Nem tettem programot elé/utána
Az online kurzus elé közvetelnül sem tettem semmilyen teendőt, hogy nehogy kapkodva, utolsó pillanatban érjek haza.
Utána pedig azért nem, hogy a tanultakat átgondoljam, ötleteljek, és esetleg már el is kezdjem a megvalósítást.
6. Kaja, kávé, innivaló
Gondoskodtam arról, hogy minden kéznél legyen, illetve legyen olyan előre elkészített ennivaló, amiért a rövid szünetben ki tudok menni (mivel a konyhát választottam helyszínnek, ezzel nem volt különösebb gond).
Fontos, hogy ha hosszabb oktatásról van szó, akkor ne közben jusson eszedbe, hogy főzni kell, és lehetőleg kajafutár se szakítsa meg a tanulást, tehát előtte rendelj vagy főzz.
7. Lelki ráhangolódás
Tettem arról, hogy ne hajszoltan üljek le tanulni. Egy kis zene, sorozat, meditálás előtte (kinek mi segít).
Nyugisan ülj le, és legalább negyedórával a kezdet előtt legyél a gépnél.
8. Technikai ráhangolódás
Mivel még új volt ez az online dolog, előző nap ellenőriztem a laptopomat, alkalmas-e rá…
Az első alkalommal pont nem volt semmi gikszer, de az évek alatt nem egyszer fordult elő, hogy meg kellett küzdeni a csatlakozással: le kellett tölteni valamit, frissíteni kellett egy programot, de olyan is volt, hogy pont az internetkapcsolattal akadt probléma.
Éppen ezért kezdés előtt pár perccel már érdemes figyelni a becsatlakozási lehetőséget, és becsatlakozni, hogy ha van valamilyen technikai zűr, akkor legyen idő megoldani.
9. Ülés ne legyen kényelmetlen
Bár az első időszakban a konyha volt a helyszín, azóta már van külön dolgozószobám.
Nem hiszem, hogy meglepő az a tanács, hogy hosszabb tréning esetén kényelmes ülőhelyet válasszunk. 🙂
Sőt, lehetőleg ne egy helyen üljük végig a tanfolyamot. Én az évek tapasztalatai alapján kialakítottam a szobában 2-3 “munkahelyet”, amelyeket váltogatok napközben.
Az alap, hogy van egy íróasztal kényelmes székkel. Mivel egész nap ülni amúgy sem egészséges, van egy olyan helyem, ahol állva is tudok dolgozni. Ezen kívül rendelkezésemre áll egy kanapé is. Persze vigyázni kell, ne kényelmesedjek el túlságosan rajta, nehogy alvás legyen a tanulás vége 🙂
A szünetekben pedig semmiképp sem maradok ülve, hanem megmozgatom a tagjaimat, pihentetem a szememet.
10. Kérdezés lehetősége, kapcsolatépítés
Az élő rendezvények egyik előnye a networking lehetősége, tudsz beszélgetni, kapcsolatokat építeni.
Mivel én inkább a tudás miatt mentem, nekem ez kevésbé volt lényeges, de azért erre is gondoltam.
Chat panel már régóta van az előadások közben, de az elmúlt években még könnyebb kapcsolatokat teremteni. Gyakran van lehetőség bemutatkozásra, kérdések feltevésére, eszmecserére.
Bizonyos online tanfolyamok esetén van egy zárt Facebook csoport, vagy egy speciális felület a kommunikációra, így a képzés igazi “közösségi élmény” lehet.
Ha találkozom olyan résztvevővel, akivel lehet valamilyen kapcsolódási pont, el tudom érni a chaten, de a legtöbbször a szervezők is segítenek a kapcsolatfelvételben.
Nem volt hiábavaló az online tréningre készülni.
Ezek az előkészületek meghozták az eredményt: A tanulás olajozottan ment, nem zavartak, és tudtam koncentrálni.
Nem azt mondom, hogy azóta CSAK online tanulok, mert néha jól esik kimozdulni, és nem is minden elérhető online – de már sokkal közelebb érzem magamhoz az online tanulást, és egyáltalán nem tartok tőle.
Ez a hozzáállás pedig különösen fontos a mai világban, amikor minden online zajlik, és ezekben a vészterhes időkben az él túl, aki a legjobban tud alkalmazkodni.
Én decemberben már részt vettem egy egész napos online kurzuson, egy másfél órás előadáson, és feldolgoztam két komplett videós tananyagot. A hónap hátralévő részére be van még ütemezve két tananyag, és egy online trénig.
Egy biztos. Nekem rettentően fontos a folyamatos fejlődés, mert nem tudom, mi várhat rám 2021-ben, és szeretném magam megfelelő tudással felvértezni.
A bizonytalan jövő ellen a biztos tudás lehet az ellenszer.
Éppen ezért én rengeteget fogok tanulni decemberben.
Te velem tartasz?
Ha hozzám hasonlóan szeretnél felkészülni a bizonytalan jövőre, online tanfolyamainkkal bebiztosíthatod Magad.
Én azt javaslom, nézd át a 80-nál is több online tanfolyamunk listáját, melyek között számos népszerű OKJ-s képzés és új típusú, 2021-től indítható szakképesítés is szerepel, valamint rengeteg népszerű online informatikai, programozó képzés.
Ha pedig rövidebb, néhány óra alatt elvégezhető online kurzusokat keresel, akkor hadd ajánljak némi ízelítőt a legnépszerűbbek közül:
A fotózás alapjai online tanfolyam az egyik legnépszerűbb online kurzusunk, csaknem 300 hallgatóval, kivétel nélkül 5 csillagos értékelésekkel.
Hasonló a helyzet a Photoshop online kurzussal, amely az alapoktól mutatja be az Adobe Photoshop használatát, professzionális, egyben szórakoztató módon 🙂 De beszéljen helyettünk a trailer videó, csak 2 perc, garantálom, hogy megéri megnézni!
A videózás alapjai – YouTube titkok online tanfolyamnak az a célja, hogy egy átfogó képet adjon az alapokról, videó készítésről – elsősorban üzleti célra, de akár hobbi videóként is. Egy remek alapozó tréning lehet olyanok számára, akik kacérkodnak a videózás gondolatával.
Hogyan hozd ki a legjobbat Önmagadból? – Ez a kurzus elsősorban azoknak szól, akik tartós pozitív változást szeretnének valamely életterületükön elérni és készek arra, hogy tegyenek is a változás érdekében.
Teljeskörű, 9 hetes self-coaching folyamat mindössze 1 konzultáció áráért.
Hogyan legyél Te is vállalkozó? leendő vagy kezdő vállalkozóknak segítenek a kezdeti lépésekben, és kímélheti meg őket a leggyakrabban elkövetett hibáktól.
Szintén vállalkozóknak ajánljuk a Tartalomgyártási minikurzust, mely segítségével sosem lesz gond, mit posztoljunk a közösségi oldalakra.
A fenti két online tananyag ráadásul most kétharmad áron, csomagban is megszerezhető.
Ez csak pár példa volt, év végéig még bőséges online tanfolyamkínálatunkat itt találod, 21 kategóriában.